Inženjer zaštite na radu: opis posla

Sadržaj:

Video: Inženjer zaštite na radu: opis posla

Video: What kind of river cruise ships are there in Russia? 2024, Svibanj
Anonim

Za kontrolu striktne provedbe sigurnosnih zahtjeva, u kadrovsku tablicu se uvodi dodatna jedinica - “inženjer za zaštitu i sigurnost na radu”. Recenzije ljudi koji već rade u ovoj specijalnosti su slični. Svi tvrde da je za ovaj posao prikladna osoba koja je sveobuhvatno razvijena, koja razumije rad poduzeća i pojedinih procesa.

Opće informacije

Inženjer zaštite na radu, čije obrazovanje igra važnu ulogu u zapošljavanju, može se svrstati u tri kategorije. Na radno mjesto može se imenovati specijalist koji ispunjava uvjete za ovo radno mjesto i to: visoka stručna sprema, pri čemu se staž ne računa; srednja stručna sprema s radnim iskustvom kao inženjer (mehaničar) od 3 godine.

inženjer zaštite na radu

Zahtjevi mogu varirati ovisno o kategoriji koju će imati softverski inženjerzaštita i sigurnost na radu. Plaća iz ovoga će se također promijeniti. Prosječna plaća je od 15 do 40 tisuća rubalja.

Često pitanje među onima koji žele dobiti željeni upis u radnu knjižicu "Inženjer zaštite i zaštite na radu": gdje studira budući specijalist? Na ovo pitanje jednostavno nema odgovora. Zaposlenik s kvalifikacijom "inženjer" može postati specijalist u ovom području. U obrazovnim ustanovama u specijalnosti "inženjer za zaštitu i sigurnost na radu" nije predviđena obuka. Kandidat može pohađati samo tečajeve zaštite na radu, koji se predaju na svim tehničkim sveučilištima.

Ključne točke uputa

Inženjer zaštite na radu u svom radu koristi sljedeće regulatorne dokumente:

zakonski akti i drugi dokumenti povezani sa OT;

naredbe (upute) čelnika poduzeća, viših organizacija;

propisi o radu koje je utvrdila tvrtka;

opis posla

inženjer zaštite na radu gdje studira

HSE inženjer mora znati:

zakonodavni okvir za zaštitu rada, NPA;

zahtjevi za pouzdanost i sigurnost za proizvodne procese;

načini određivanja radnih uvjeta u kojima zaposlenici rade u poduzeću;

sustav organizacije i načela rada u području zaštite na radu;

psiho-fizički zahtjevi za kategorije težine rada, korištenje usluga radnika,koji su prebačeni na lake poslove, kao i žene i malodobna djeca;

obilježja rada uređaja i opreme;

načini za širenje informacija u području zaštite na radu

Funkcije

Inženjer zdravlja i sigurnosti radi sljedeće:

Organizira OT rad

Kontrolira izvršenje pravnih akata i drugih dokumenata vezanih za zaštitu na radu

Razvija i provodi nove mjere za sprječavanje profesionalnih bolesti i nesreća u poduzeću, za modernizaciju kvalitete radnih uvjeta

osposobljavanje inženjera zaštite na radu

Pruža dokumentarnu pomoć u slučaju pitanja o OT

Radi s poslodavcem na stvaranju sigurnog i zdravog okruženja na radnom mjestu

Predstavlja potrebno izvješćivanje o svojim aktivnostima

Odgovornosti

Inženjer zaštite na radu mora:

Za organizaciju svih procesa zaštite rada, kao i odnos između jedinica radi poštivanja sigurnosnih standarda u kvaliteti i uvjetima rada, provodi državnu politiku u području zaštite djelatnosti radnika iz svoje nadležnosti

odgovornost inženjera zdravlja i sigurnosti

Analizirajte uvjete rada radnika, stupanj ozljede i razinu profesionalnih bolesti. Razviti skup mjera za modernizaciju uvjeta rada, prevenciju profesionalnih bolesti iprevencija ozljeda

Uvesti najbolju svjetsku praksu u zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu, razviti i implementirati moderne i poboljšane elemente sigurnosti i uređaja za blokiranje koji štite radnike od opasnih i štetnih čimbenika proizvodnje

Provedite primarnu (uvodnu) instrukciju o OT-u s novim zaposlenicima, poslovnim putnicima, kao i školarcima i studentima koji su stigli na radnu praksu

Provoditi obuku rukovodećih djelatnika u zadanom području, biti član komisije za provjeru znanja zaposlenika iz područja zaštite zdravlja i sigurnosti

Sudjelujte u istragama nesreća na poslu

Osigurati sigurnost od požara i sprječavanje požara u poduzeću

Uvedite moderna znanstvena dostignuća za zaštitu poduzeća od požara

Osigurati provedbu mjera i preporuka koje su propisale državne vatrogasne vlasti na kvalitetan i pravodoban način

Organizirati kvalitetno osposobljavanje djelatnika o načelima zaštite od požara i osigurati njihovo sudjelovanje u sprječavanju i gašenju požara, ne dopuštati na rad zaposlenicima koji nisu upućeni u zaštitu od požara

Prava

Inženjer zdravlja i sigurnosti ima pravo:

Za upoznavanje s nacrtima odluka menadžera tvrtke izravno vezanih za područje njezine djelatnosti

Provjera usklađenosti sa zahtjevima za zaštitu djelatnosti radnika u bilo kojem trenutku tijekom rada poduzeća

Tražite i primajte odproizvodni odjeli potrebne podatke i dokumente za kontrolu ispravnog odražavanja HSE zahtjeva u njima

Ponuditi poslodavcu racionalne prijedloge za modernizaciju radnih uvjeta u poduzeću, štiteći proizvodna prava radnika

pregledi inženjera zdravlja i sigurnosti

Zahtijevajte od šefova odjela da se u cijelosti i na vrijeme strogo pridržavaju zahtjeva državnih nadzornih tijela, kao i mjera koje su razvijene u poduzeću

Obustavite naloge načelnika odjela, ako su u suprotnosti sa zakonskim aktima, kao i dokumentima usvojenim u odjelu, prijavite to načelniku

Obustavite rad bilo koje opreme i alata ako se utvrdi da krše standarde OHS-a

Predložite načine upravljanja za nadogradnju radnih uvjeta unutar ovog opisa posla

Inženjer zdravlja i sigurnosti: Odgovornost

Osobna odgovornost (u granicama primjenjivog zakona):

Za lošu izvedbu ili potpuni neispunjavanje svojih dužnosti, netočno ili potpuno nekorištenje prava u cijelosti

Za povrede pravnih normi koje su počinjene u obavljanju službenih dužnosti

Za materijalnu štetu nanesenu tvrtki