Tajnica u školi: dužnosti, opis poslova, uvjeti rada

Video: Tajnica u školi: dužnosti, opis poslova, uvjeti rada

Video: Naučite engleski: 4000 engleskih rečenica za svakodnevnu upotrebu u razgovorima! 2024, Travanj
Anonim

Rad na određenom radnom mjestu podrazumijeva provedbu određene aktivnosti od strane angažiranog djelatnika. Poslovi tajnika u školi sastavni su dio opisa poslova osobe koja je na toj funkciji. Uz pomoć ovog dokumenta možete jasno ocrtati ne samo opseg dužnosti, već i druge aspekte profesionalne djelatnosti.

Opće odredbe dokumenta

Ovaj dio dokumenta obično ukazuje na proceduru zapošljavanja kandidata za poziciju, podređenost tajnika u obavljanju njihovih neposrednih dužnosti i zahtjeve za kandidate.

Da bi se zaposlio, a potom i radio kao tajnik škole, kandidat mora imati strukovno obrazovanje. Alternativno, podnositelj zahtjeva može imati završeno srednje obrazovanje i završene strukovne pripremne tečajeve prema utvrđenom programu. Istodobno, uvjeti za radno iskustvo nisupredstavljeno.

dužnosti tajnika odgojno-obrazovne jedinice u školi

Zapošljavanje i otpuštanje provodi neposredno ravnatelj obrazovne ustanove. Djelatnik se javlja tijekom obavljanja službenih dužnosti tajnika u školi izravno ravnatelju.

Ono što vodi tajnicu

Ove informacije su također napisane u odjeljku općih odredbi opisa posla. Omogućuje vam da jasno shvatite koji dokumenti služe kao vodič za stručnjaka koji obavlja poslove tajnika u školi.

Sljedeću dokumentaciju treba koristiti kao osnovnu liniju:

  1. Nalozi, direktive, rezolucije i drugi regulatorni dokumenti.
  2. Standardi za jedinstveni organizacijski i administrativni dokumentacijski sustav.
  3. Povelja i interni propisi obrazovne ustanove.
  4. Opis posla tajnice.
  5. Pravila i propisi za zaštitu rada, sigurnost, sanitaciju u proizvodnji, zaštitu od požara.
  6. Pravila interpunkcije i pravopisa.
  7. Osnovna pravila za rad s uredskom opremom.
  8. tajnik škole
    tajnik škole

Također, potrebno je uzeti u obzir i one normativne i zakonodavne akte koji se odnose na neposredne dužnosti tajnika ravnatelja škole. To će vam omogućiti da svoj posao obavljate što produktivnije i učinkovitije.

Uvjeti poslovanja

Izravne dužnosti tajnika u školi najvažniji su dio poslaupute. Definira koje će aktivnosti osoba morati obavljati kod sebe tijekom radnog dana.

Profesionalne dužnosti tajnika odgojno-obrazovne jedinice u školi su sljedeće:

  1. Prijem korespondencije koju prima obrazovna ustanova.
  2. Korespondencija prema uputama ravnatelja.
  3. Vođenje evidencije (i u elektroničkom obliku).
  4. Izvođenje operacija povezanih sa prikupljanjem i obradom informacija (uključujući korištenje računalne tehnologije).
  5. Praćenje pravovremene pripreme i pregleda dokumentacije.
  6. Sastavljanje dopisa, zahtjeva, dokumenata i odgovora po nalogu ravnatelja obrazovne ustanove.
  7. dužnosti tajnika škole
    dužnosti tajnika škole

Tajnik je u bliskom profesionalnom kontaktu ne samo s ravnateljem, već i s voditeljima strukturnih odjela škole, nastavnim osobljem i zamjenicima ravnatelja. Osim toga, izvođač na ovoj poziciji ne samo da samostalno ispunjava sva pravila ustanove, već i prati provedbu od strane drugih zaposlenika. Vrijedi napomenuti da se dužnosti tajnika ureda u školi ne razlikuju od poslova tajnika obrazovne jedinice.

Što bi stručnjak trebao znati

Kada se prijavljujete za posao, uprava zahtijeva od kandidata ne samo određeno obrazovanje, već i prtljagu određenog znanja. I što će se podnositelj zahtjeva profesionalnije voditi onim što treba znati, to viševjerojatnost dobrog posla.

Popis potrebnih znanja uključuje sljedeće:

  1. Zakonodavna. Normativni i pravni akti koji se odnose na reguliranje odgojno-obrazovne djelatnosti.
  2. Pravila za poslovnu dokumentaciju i korespondenciju, osnove etike i bontona.
  3. Upute za vođenje evidencije.
  4. Pravila za rad s računalnom i organizacijskom opremom, korištenjem interfona.
  5. Pravila koja reguliraju stvaranje, obradu, prijenos i pohranu dokumentacije.
  6. Struktura obrazovne ustanove.
  7. dežurni tajnik ravnatelja škole
    dežurni tajnik ravnatelja škole

S ovim znanjem rad tajnika u školi i dužnosti predviđene pozicijom neće uzrokovati posebne poteškoće. A to će zauzvrat povećati vjerojatnost rasta karijere.

Prava tajnice

Uz dužnosti tajnika odgojno-obrazovne jedinice u školi, svako radno mjesto predviđa određeni niz specijalističkih prava. Oni su također napisani u opisu posla.

Popis osnovnih prava osobe na poziciji tajnika škole uključuje traženje potrebnih materijala i informacija od zaposlenika (po potrebi i od uprave), otkrivanje razloga kašnjenja u izvršenju zadatka upute, zahtjev za finaliziranje dokumenata u kojima su utvrđene povrede. Tajnik također ima pravo uključiti djelatnike škole u izvršenje naloga koje im prenosi uprava, davati odobrenjeizraditi dokumentaciju vezanu uz poslove upravljanja ustanovom, kao i davati prijedloge za unaprjeđenje poslova upravljanja i unaprjeđenja procesa rada s dokumentacijom.

Odgovornost za poziciju

Tajnik škole snosi disciplinsku odgovornost za nedolično obavljanje ili potpuno neispunjavanje neposrednih dužnosti, internog akta obrazovne ustanove, nekorištenja prava predviđenih opisom radnog mjesta. Granice odgovornosti određene su važećim radnim zakonodavstvom zemlje.

Predviđena je odgovornost za nanošenje štete školi ili sudionicima odgojno-obrazovnog procesa u obavljanju stručne djelatnosti ili neispunjavanje neposrednih dužnosti tajnika-službenika u školi, predviđenih važećim opisom poslova i lokalna dokumentacija koja regulira rad specijalista. Postupak odgovornosti određen je građanskim i radnim zakonima koji su na snazi u zemlji u vrijeme nastanka štete.

Interakcije na poslu i radni uvjeti

Prije svega, vrijedi napomenuti da tajnica škole radi po rasporedu koji se sastavlja na temelju 40-satnog radnog tjedna. No, istovremeno iz opisa posla stoji da radni dan nije normiran. Prilikom prijave za tajnika odgojno-obrazovne jedinice svakako treba uzeti u obzir ove činjenice.

posao tajnika školeodgovornosti

U obavljanju poslova tajnik obrazovne ustanove je u kontaktu s nastavnim osobljem škole, administrativnim i uslužnim osobljem. Interakcija se provodi radi naknadnog davanja potrebnih informacija dobivenih na sjednicama školskog vijeća, učeničkim i pedagoškim sastancima. Također, profesionalne dužnosti tajnika uključuju provjeru provedbe prenesenih naloga, uputa i naloga. Podložni su i kadrovski, financijski i gospodarski poslovi koje obavlja obrazovna ustanova.

Zaključak

Uz pomoć opisa posla, vodstvo škole ili bilo koje druge obrazovne ustanove jasno i jasno daje raspon temeljnih profesionalnih dužnosti stručnjaka, postavlja granice subordinacije, profesionalne interakcije, ocrtava granice odgovornost zaposlenika. Prilikom sastavljanja ovog dokumenta uzimaju se u obzir zakonodavni akti koji reguliraju rad različitih stručnjaka, kvalifikacijske i informativne knjige i druga metodološka literatura.