Radnik u kuhinji: dužnosti, uvjeti rada, kvalifikacijski zahtjevi, opisi poslova, odgovornost za nerad

Sadržaj:

Video: Radnik u kuhinji: dužnosti, uvjeti rada, kvalifikacijski zahtjevi, opisi poslova, odgovornost za nerad

Video: ČUDNE VIJESTI TJEDNA - 50 | Tajanstveni | Svemir | NLO | Paranormalno 2024, Travanj
Anonim

Kuhinjski radnik je osoba koja radi u kuhinji, ali ne kao kuhar, već kao njegov pomoćnik. Istovremeno, takav zaposlenik mora imati iste vještine i znanja kao i sam kuhar. Radno mjesto ovog stručnjaka su proizvodne radionice ugostiteljske jedinice (berba ili predkuhanje), pomoćne prostorije, pranje, hladnjače. Radne obveze kuhinjskog radnika u ugostiteljskom objektu mogu biti različite.

specijalističko zanimanje

Za što je djelatnost takvog zaposlenika uglavnom specijalizirana može se utvrditi već iz imena. Sav posao stručnjaka obavlja se u kuhinji. Radnici u kuhinji pomažu kuharu u pripremi hrane. Imaju i svoju uniformu. Može biti isto što i glavni kuhar, ili drugačije (to određuje čelnik poduzeća).

Kuhari sami ne mogu pratiti sve i pripremiti hranu za sve posjetitelje. Zbog toga su pomoćnici toliko važni u kuhinji. Ali svaki kuhinjski radnik ima zakonsko pravo na mogućenapredovanje u karijeri na radno mjesto kuhara, a u nekim slučajevima i kuhara. Obično takve aktivnosti provode radnici bez obrazovanja ili studenti dok se školuju u obrazovnoj ustanovi - u budućnosti će to biti dobra osnova za prijavu u restoran za visoko plaćenu poziciju. U ovom trenutku, stručnjak u ovoj profesiji već će točno znati što se od njega traži i učinkovito će obaviti sav posao.

Dužnosti i zahtjevi

Opis posla - dokument čije se odredbe i pravila mora pridržavati svaki zaposlenik koji obavlja svoje poslove u kuhinji. Strogo je zabranjeno kršenje odredbi uputa, jer se za to mogu izreći razne novčane kazne, uključujući i otkaz.

Takva radna aktivnost odnosi se na radnička zanimanja. Za ovo radno mjesto dopušteno je zapošljavanje samo onih osoba koje su završile studij i stekle stručno obrazovanje. Možda je ulazna razina. Također, obrazovanje djelatnika može biti osnovno opće. Radno iskustvo u ovom slučaju ne igra ulogu, pa se na mjesto može uzeti osoba koja nikada nije imala iskustva u takvim uvjetima. U ovom slučaju, glavni uvjet za menadžera bit će prolazak posebne obuke, koja će vam pomoći da se naviknete na proizvodnju i brzo uđete u radni ritam.

Glavne odgovornosti i zahtjevi

Samo direktor poduzeća može prihvatiti i imenovati na određeno mjesto. On sastavlja poseban nalog koji se daje zaposleniku na potpis.

Važni dokumenti

Osimupoznajući se s opisom posla, kuhinjski radnik mora nužno slijediti upute sljedećih dokumenata:

  • sanitarna pravila i propisi;
  • sigurnost na radu;
  • sigurnosni propisi;
  • pravila zaštite od požara;
  • ugovor o radu;
  • osnovna pravila i propisi na snazi u poduzeću;
  • naredbe i zahtjevi vodstva.
Što bi zaposlenik trebao znati?

Glavne obveze kuhinjskog radnika, prema uputama, su posjedovanje određenih vještina i poznavanje sljedećih definicija:

  • nazivi jela;
  • nazivi glavnog inventara;
  • nazivi radnih alata;
  • mogućnost korištenja svih uređaja i opreme za kuhanje;
  • znati otvoriti kontejnere;
  • znati kako otvoriti konzervaciju;
  • moći samostalno uključivati i isključivati električne kotlove, štednjake i pećnice;
  • moći koristiti termalne uređaje;
  • moći rastopiti štednjak;
  • zapamti pravila koja vrijede za rad;
  • moći koristiti osobnu zaštitnu opremu;
  • moći odrediti gdje su dobri proizvodi, a gdje im je istekao rok trajanja;
  • pridržavajte se pravila poslovnog bontona;
  • pažljivo proučite opis posla;
  • moći pažljivo transportirati teret;
  • znajte proizvodni alarm.

Glavni zadaci zaposlenika

Prilikom obavljanja radnih djelatnosti, zaposlenikmora izvršiti niz zadataka.

Glavne dužnosti kuhinjskog radnika u blagovaonici:

  • transport poluproizvoda i sirovih proizvoda do proizvodne radionice;
  • otvorite razne posude, lonce, vrećice s hranom;
  • pažljivo otvarajte konzerviranu hranu bez oštećenja;
  • istovarite robu iz kontejnera;
  • dostava proizvoda iz jedne trgovine u drugu;
  • napunite kotlove vodom;
  • stavite proizvode na distribucijski stol;
  • uključite termalne uređaje;
  • stavi pladnjeve za ručak na pokretnu traku;
  • stavi posuđe i pribor za jelo na stol;
  • počistite otpad od hrane;
  • zatvorite sve tanjure, čaše i lonce u kuhinji;
  • pažljivo nadgledajte svoje radno mjesto, čistite ga redovito;
  • ispunite prateću dokumentaciju.

Kakav bi zaposlenik trebao biti

Svi zahtjevi koje menadžment postavlja za takve stručnjake prilično su jednostavni. Svaki vođa želi vidjeti zaista vrijedne zaposlenike u svom timu.

Radno mjesto

Postoje neke obavezne kvalitete koje svaki radnik u kuhinji treba imati. Dužnosti kuhinjskog radnika:

  • budi čist;
  • radi svoj posao jasno;
  • organizirajte svoju radnu površinu;
  • razlikuje se fizičkom izdržljivošću;
  • pronađi zajednički jezik s timom;
  • moći se koncentrirati;
  • manifestkreativne kvalitete.

Takve kvalitete i osobine pomoći će vam da brzo uđete u proces proizvodnje, pa su vrlo važne. Osim osobnih karakteristika, zaposlenik mora imati i sva potrebna znanja.

Za koga posao nije

Ne može svatko dobiti posao za ovu poziciju, kao ni za bilo koju drugu.

Individualne osobine zaposlenika

Na temelju uputa, postoje određene grupe ljudi kojima je zabranjeno zapošljavanje u ovoj specijalnosti:

  • osobe s alergijama;
  • radnici s neuropsihijatrijskim poremećajima;
  • oni koji imaju određenih problema s mišićno-koštanim sustavom;
  • osobe s bolestima kardiovaskularnog sustava;
  • s poteškoćama sa sluhom ili vidom.

Kuhinjska radnica tijekom dana puno hoda, jako se umara, što je fizički iscrpljujuće. Isto se ne može reći za kuhare koji po cijele dane mogu stajati na svom radnom mjestu. Može se precizno utvrditi da je takav rad fizički i moralno prilično težak. Prije nego što se zaposlite na takvoj poziciji, važno je pravilno uravnotežiti svoje snage i biti spremni na naporan rad.