Motor-kormilar: opisi poslova i odgovornosti

Video: Motor-kormilar: opisi poslova i odgovornosti

Video: Part 5 - Low Budget Classic Motorcycle Restoration Project 2024, Travanj
Anonim

Potreba za kormilarom pojavila se u vrijeme stvaranja prvog broda. Nešto kasnije izumljen je i uveden u dizajn broda motor s unutarnjim izgaranjem, pa je kormilar počeo obavljati dužnosti čuvara. A kako bi pozicija odražavala sve glavne funkcije, profesija je postala poznata kao čuvar-kormilar.

Neposredne odgovornosti

Mladić na čelu

Na poslu, pomoćnik-kormilar mora se pridržavati niza zadataka:

  1. Primarno, stručnjak mora ovladati tehnikom upravljanja plovilom u svim vremenskim uvjetima, odmah slijediti naredbe više uprave.
  2. Mora poznavati dizajn apsolutno svih brodskih motora, povezanih mehanizama, značajke rada i pravila održavanja.
  3. U skladu s opisom posla, pomoćnik-kormilar mora sudjelovati u popravku brodova i pratiti njihovu ispravnost.
  4. Mora imati informacije o lokaciji cjevovoda na brodu, čemu su ventili i ventili namijenjeni, kako radi sidromehanizam i metode veza za brod.
  5. Treba znati upravljati čamcem, naučiti u praksi kako spasiti utopljenike i pružiti prvu pomoć žrtvama.
  6. Mora savladati opise posla brodskog mornara, sposobnost pletenja morskih čvorova i izvođenja slikarskih radova.
  7. Biti u stanju čitati i razumjeti očitanja svih instrumenata na brodu.

Uobičajeni opis posla za pomoćnika-kormilara

Konstruktivni element plovila

Na rad se primaju građani koji su navršili 18 godina i položili liječnički pregled za ispunjavanje radnog mjesta, kao i oni koji su prošli teorijsku i praktičnu obuku u specijaliziranim obrazovnim ustanovama.

Posjedovanje uvjerenja o pravu na rad kao pomoćnik-kormilar prihvaća i razrješava neposredni nadzornik u skladu s važećim zakonodavstvom Ruske Federacije.

U skladu sa Statutom organizacije, sva prava, obveze i beneficije odnose se na zaposlenika u cijelosti.

Kvalitete potencijalnog kandidata

Radno mjesto brodskog pomoćnika

Motorni vozač-kormilar mora imati visoku disciplinu kako bi točno i u kratkom vremenu izvršavao naredbe višeg rukovodstva. Vrlo je važno imati prostorno razmišljanje koje je neophodno za orijentaciju u prostoru na vodi. Osim toga, mora se sjetiti mjesta na kojima je već bio.

Mogu nadzirati okolno područje kako biste na vrijeme prepoznali prijetnje koje ometaju slobodan prolazbrod. Vid se ne smije smanjiti u lošim vremenskim uvjetima – kiša, magla, mrak. Uz pomoć izvrsnog oka, kormilar će trenutno i točno odrediti točnu udaljenost od plovila do terena koji se pojavljuje.

zalazak sunca na moru

Izvrstan sluh služit će čuvaru da prepozna ispravan rad brodskog motora po karakterističnim zvukovima i pomoći će u otklanjanju njegovog kvara na vrijeme.

Mora imati dobar vestibularni aparat, znati plivati i na vodi i pod vodom i ne biti sklon morskoj bolesti. A izvođenje potrebnih radova na brodu zahtijevat će početne vještine bravara i određenu fizičku snagu.

Duge smjene namijenjene su samo strpljivim i izdržljivim ljudima, a stalni tim trebao bi izazivati samo prijateljske emocije, izostanak sukoba i međusobnu pomoć drugima.

Prava i obveze profesije

Kormilareva kabina

Opis posla kormilara-mehaničara uređen je Statutom tvrtke u kojoj zaposlenik služi. U njemu su također navedena njegova prava i osnovne dužnosti. Ali vrijedi zapamtiti da vođa može postaviti zadatak koji tamo nije propisan, ali to ne daje pravo ne slijediti naredbu vlasti.

Potrebno obrazovanje

Da biste odgovarali slobodnom mjestu kormilara-mehaničara na brodu, morate svladati specijalizirano obrazovanje u srednjoj specijaliziranoj ustanovi u bilo kojem od sljedećih područja:

  • mornar;
  • inženjer mehaničar;
  • tehnologija brodogradnje i vodnog transporta;
  • brodski mehaničar;
  • navigator ili pomoćnik brodskog mehaničara.

Sva ova područja omogućuju vam stjecanje potrebnih znanja i vještina za rad s brodskim motorima i upravljanje vodenim transportom.

brodski brod

Razine vještina

Postoje dvije razine specijalista u specijalnosti - to su 5 i 6. Međutim, dužnosti kormilara-mehaničara ne utječu na razinu obavljanja zadataka. Razlika je samo u snazi brodskog motora, kojim je kormilar ovlašten upravljati.

Tako, na primjer, radnik pete kategorije može upravljati plovilom snage motora do 850 kW, šesta nema takvo ograničenje.

Mogući rast u karijeri

Obrazovani stručnjaci moći će raditi u svakoj floti i na bilo kojem brodu. S vremenom, stekavši potrebno iskustvo i prošavši potrebnu obuku, sasvim je moguće sigurno postati kapetan broda.

Koliko zarađuje stručnjak

Kormilar
Kormilar

Razina plaće kormilara-mehaničara ovisi o regiji prebivališta zaposlenika i snazi motora plovila kojim upravlja. U udaljenim kutovima zemlje, plaća takvog stručnjaka iznosi 6,5-15 tisuća rubalja.

Oni koji žive u središnjoj regiji moći će zaraditi 25-30 tisuća rubalja mjesečno.

Kao što vidite, ne puno. Ali nemojte zaboraviti da tijekom smjene tvrtka u potpunosti osigurava zaposlenicima uniforme i potrebnu hranu. Uz to, tu su i sva socijalna jamstva, plaćeni dopusti i bonusi za rad.posao.

Prednosti i nedostaci profesije

Provjera ispravnosti motora

Prednosti pozicije kormilara-mehaničara uključuju:

  • profesija je prilično tražena i relevantna na burzi rada;
  • prilika za karijeru za kapetana broda;
  • potpuni socijalni paket od organizacije.

Nedostaci uključuju:

  • niske plaće;
  • obavezna prisutnost odgovarajuće svjedodžbe o obrazovanju;
  • raspored rada - smjena.
Teretni brod

Postoji kontingent ljudi koji vole surfati morskim prostranstvima, žele upoznati pravo hrabro morsko prijateljstvo, vidjeti daleke zemlje, posjetiti bilo koji kutak svijeta. Sve izgleda tako romantično da ne samo muškarci, već i djevojke idu služiti u floti. Međutim, za pravog stručnjaka na ovoj poziciji ovo je prvenstveno težak posao. U svim vremenskim uvjetima i okolnostima, brodovi su dizajnirani za prijevoz tereta i putnika. Također, uz pomoć sudskog postupka, lovi se riba i istražuju prostranstva Svjetskog oceana.

Na malim tegljačima razina odgovornosti kormilara-mehaničara se višestruko povećava, jer se brodom upravlja bez vrijednih uputa kapetana, a specijalist na kormilu svu odgovornost prebacuje na sebe. Stoga ovdje morate biti posebno oprezni, moći prepoznati kvar u motoru po prirodi zvuka, jasno se kretati instrumentima i brzo donositi važne odluke u opasnosti.