Sous-chef: tko je to, što je uključeno u njegove poslovne obveze?

Video: Sous-chef: tko je to, što je uključeno u njegove poslovne obveze?

Video: What is Ductile Iron? || Ductile Iron Fundamentals Course Preview 2024, Svibanj
Anonim

Ugostiteljska industrija je profitabilan i uspješan posao. Istodobno, konkurentnost i uspjeh kafića ili restorana na tržištu uvelike ovisi o kvalifikacijama i stručnoj osposobljenosti osoblja, čija je jedna od ključnih figura sous-chef. Tko je to, koje su mu dužnosti dodijeljene, za što je odgovoran, kako postati takav stručnjak?

Tko je sous chef?

Svi znamo da kuhari ne samo da stvaraju kulinarska remek-djela, maestralno kombiniraju sastojke, poigravaju se paletom okusa, unose nove blistave note u naizgled poznata klasična jela, već i organiziraju rad cjelokupnog kuhinjskog tima restorana.. Međutim, jednoj osobi je vrlo teško pokriti sve; da bi učinkovito izvršio sve zadatke, potrebna mu je pomoć.

soo chef tko je ovo

Sous Chef je druga osoba u hijerarhiji voditelja kuhinje, desna ruka, važan i nezamjenjiv pomoćnik kuharu. Biti u toku sa svime što se događa u kuhinji iza kulisarestorana, sudjeluje u organizacijskim poslovima, prati podređene djelatnike, poštivanje tehnoloških standarda, nabavlja proizvode i potrebnu opremu, sudjeluje u izradi jelovnika te osigurava stručno usavršavanje kuhara i ostalih kuhinjskih radnika. Opis posla sous chefa uključuje više od 10 pozicija koje definiraju opseg njegovih dužnosti.

Koja prava ima sous chef?

Pored radnih obaveza, sous chef ima pravo:

  • odobre trenutnu dokumentaciju u okviru svoje nadležnosti;
  • po potrebi kontaktirajte upravu restorana sa zahtjevom za pomoć u obavljanju njegove profesionalne djelatnosti;
  • biti upoznati s nacrtima odluka koje donose viši organi;
  • daje prijedloge u pogledu poticanja kuhinjskih radnika, izricanja stegovnih sankcija (ako se uoče kršenja radne discipline), imenovanja ili otpuštanja zaposlenika u djelokrugu njegove podređenosti;
  • pokrenuti aktivnosti u cilju poboljšanja rada kuhinje restorana.
Opis posla Sous Chef

Odgovornost nametnuta sous chefu prema opisu posla

  • ne ispunjavajući nametnute mu dužnosti sous chefa, zaposlenik javnog ugostiteljskog poduzeća odgovoran je prema važećem radnom zakonodavstvu Ruske Federacije;
  • prouzročivši materijalnu štetu poslodavcu, sous chef odgovara za svoje postupke u skladu saodredbe definirane Zakonom o radu i Građanskim zakonikom Ruske Federacije;
  • prekršaji počinjeni tijekom obavljanja službenih dužnosti povlače odgovornost prema građanskom, upravnom ili kaznenom zakonodavstvu Ruske Federacije.

Kako postati sous chef?

Već smo odgovorili na pitanje: "Tko je taj Soo Chef?" Razmotrili smo raspon njegovih dužnosti, upoznali se s pravima i nametnutim odgovornostima. Sada se okrenimo aspektu rasta karijere i saznajmo kako možete postati takav stručnjak i kakvi ga izgledi čekaju u smislu profesionalne karijere.

Tako kuhar
Tako kuhar

Prvi korak u profesiju su specijalizirani tečajevi ili obuka u obrazovnim ustanovama koje pružaju srednje specijalizirano obrazovanje. Budući da postane kuhar, budući sous-chef stječe iskustvo, usavršava se i usavršava. Postižući odgovarajuću profesionalnu razinu i posjedujući osobne kvalitete potrebne za voditelja (odgovornost, organizacijske sposobnosti, komunikacijske vještine, predanost), možete se prijaviti za mjesto sus-chefa. Što se tiče izgleda za karijeru, sljedeći korak za sous chefa je kuhar.

Vrijedi napomenuti da je kuhanje umjetnost koja zahtijeva talent, inspiraciju i kulinarski štih. Nikakvo posebno obrazovanje i napredna obuka neće vam omogućiti da postanete kulinarski profesionalac ako niste spremni uložiti svoju dušu u to.

Restoranu treba sous chef! Tko će to biti ili kako se rješava pitanje zapošljavanja?

su dužnostišef

Najčešće ugostitelji radije ponude mjesto sous-chefa svom predradniku koji dobro poznaje specifičnosti pojedinog restorana ili kafića. Ako to nije moguće, onda se sa strane traži sous-chef. Kandidatu za slobodno radno mjesto u pravilu se postavljaju sljedeći uvjeti:

  • profilno obrazovanje i radno iskustvo na sličnoj poziciji (ako ste radili kao sous chef u velikom restoranu više od dvije godine, to će biti značajna prednost u odnosu na ostale manje iskusne kandidate);
  • poznavanje tehnologije kuhanja kuhinje (talijanske, japanske, francuske itd.) koju restoran nudi svojim posjetiteljima;
  • poznavanje sanitarno-epidemioloških normi koje su obavezne u području ugostiteljstva, tehnološke opreme, pravila za obračun posuđa i cijene.

Da bi provjerili je li kandidat prikladan za ustanovu, vlasnik ili kuhar obavi razgovor ili ponudi rad na probni dan.

Sada znate za takvu poziciju kao sous chef: tko je on, koja znanja i vještine treba imati, koje su mu dužnosti i za što je odgovoran. Ako je kuhanje vaš poziv, učite i samopouzdano idite do svog cilja!