Profesija "Veterinarski pomoćnik": opis posla

Video: Profesija "Veterinarski pomoćnik": opis posla

Video: Profesija
Video: How to Calculate Overtime Working Hours Quickly 2024, Svibanj
Anonim

Mnoga su tražena zanimanja u poljoprivrednom sektoru. Jedan od njih je veterinar. Ovaj stručnjak prati zdravlje životinja. Svaka farma bi trebala imati ovog stručnjaka. Više o specijalitetu pročitajte u članku.

Potražnja za profesijom

Ovaj specijalitet će uvijek biti potreban sve dok su ljudi u kontaktu sa životinjama. A kako sada ima mnogo poljoprivrednih gospodarstava, zanimanje je traženo. Istovremeno, ne možete raditi samo tamo, jer postoje i druga mjesta rada:

  • veterinarska ambulanta;
  • cirkus;
  • zoo;
  • stabilan;
  • farma krzna;
  • farma peradi;
  • SES.
veterinarski asistent

Odgovornosti u svakoj organizaciji mogu se razlikovati, ali općenito su slične. U svakom slučaju potrebni su profesionalci koji rade izvrsno.

Odgovornosti

Veterinar je specijalist u borbi protiv životinjskih bolesti. Glavne aktivnosti uključuju provođenje veterinarskih mjera za sprječavanje bolesti i liječenje stoke. Takođerspecijalist vrši pregled stočarskih proizvoda, kontrolu kvalitete hrane.

Dužnosti veterinarskog bolničara su sljedeće:

  1. Provođenje dijagnostike, prevencije, liječenja bolesti životinja.
  2. Provedba veterinarsko-sanitarnog pregleda proizvoda i sirovina.
  3. Planiranje i organiziranje veterinarskog rada, određivanje najboljih rješenja u nestandardnim slučajevima.
  4. Kontrola kvalitete proizvoda.
  5. Pružanje sigurnosti.

Ovo su glavne dužnosti veterinara. Njihov se popis može proširiti ovisno o specifičnostima poduzeća. Štoviše, zaposlenik mora kvalitetno obavljati svoje dužnosti. U slučaju utaje ili lošeg učinka predviđena je odgovornost. Zato profesija zahtijeva pažljive i točne ljude.

Zahtjevi

Veterinari moraju voljeti životinje. Fizička izdržljivost, točnost i pažnja smatraju se važnim kvalitetama. Da biste radili, morate imati:

  • promatranje, dobro oko;
  • dobar vid i sluh;
  • brzi odgovor;
  • sposobnost rada u timu;
  • sposobnost primjećivanja promjena u predmetima koji se proučavaju;
  • analitičko razmišljanje.
osposobljavanje veterinarskog asistenta

Takve kvalitete će vam omogućiti da kompetentno obavljate svoj posao. Štoviše, važno je voljeti svoju profesiju, jer bez nje nećete dobiti kvalitetan rezultat.

Kontraindikacije

Zaposlovi u zvanju "Veterinarski bolničar" nisu dopušteni osobama:

  • s plućnom bolešću;
  • tuberkuloza;
  • bolesti srca i krvnih žila;
  • kronične bolesti bubrega i živčanog sustava;
  • endokrine bolesti.

Uz takve bolesti, doći će do uskraćivanja zaposlenja, čak i ako postoji strukovno obrazovanje. Uostalom, tada će čovjeku biti teško da dobro radi svoj posao.

Strukovno osposobljavanje

zanimanje veterinar

Važno je da veterinar zna:

  • o glavnim dokumentima i uvjetima u aktivnosti;
  • osnove stvaranja stočarskih proizvoda;
  • zoološki i veterinarski standardi za držanje životinja;
  • lijekovi i dezinficijensi, pravila za njihovu upotrebu;
  • pravila za dezinfekciju, standardi za stočne proizvode.

Vještine

Opis posla veterinarskog bolničara kaže da specijalist mora biti sposoban obavljati zadatke kao što su:

  • prevencija, liječenje, veterinarske i sanitarne mjere;
  • provedite klinički pregled, dijagnozu i liječenje;
  • odabir patološkog materijala i uzoraka za laboratorije;
  • Uvod u karantenu i izolaciju bolesnih životinja;
  • praćenje veterinarsko-sanitarnog stanja u prostorijama u kojima se nalaze životinje;
  • kontrola stočne hrane, pašnjaka, pojilišta za stoku;
  • prijavljivanje, čuvanjedokumentacija.

Uvjeti rada

Specijalci mogu raditi samostalno i u timu. Bolničari obavljaju profesionalne poslove u zatvorenom i na otvorenom. Ponekad moraju putovati.

dužnosti veterinara

U radu se koriste ručni alati i suvremena tehnička sredstva za obavljanje dijagnostike i analiza. Veterinarski pomoćnici trebaju kombinezone. Prilikom rada sa zaraženim životinjama potrebna je osobna zaštitna oprema.

Prava

Veterinar može:

  1. Obavijestite menadžment o utvrđenim nedostacima u aktivnostima organizacije i predložite poboljšanja.
  2. Zatražite informacije, dokumente od drugih stručnjaka.
  3. Za upoznavanje s nacrtima odluka uprave.
  4. Dajte prijedloge za poboljšanje.
  5. Uključite stručnjake za rješavanje profesionalnih problema.
  6. Zahtijevajte od nadzornika da pomognu u obavljanju dužnosti.

Odgovornost

opis posla veterinara

Bolničar također ima odgovornost:

  1. Za loše obavljanje dužnosti.
  2. Kršenje zakona.
  3. Nanošenje materijalne štete poduzeću.

Srednjoškolsko obrazovanje

Da biste se školovali, morate biti obučeni za veterinarskog bolničara. Fakulteti i tehničke škole nude večernje, redovito i izvanredno obrazovanje. Nakon 9. razreda, za dobivanje dokumenta morate savladatiprogram za 3 godine 10 mjeseci. A nakon 11. razreda školarina se smanjuje za godinu dana.

Obično za upis morate položiti ispit iz matematike i ruskog jezika. U učionici se budući specijalisti upoznaju s fiziologijom i anatomijom životinja, ptica, uče latinski i savladavaju metode liječenja bolesti.

Pored teorije potrebna je i praksa, tijekom koje se pregledavaju životinje, uzimaju i analiziraju biomaterijali. Popularne institucije uključuju Poljoprivrednu školu Kolomna i Poljoprivrednu školu Volokolamsk. Nakon školovanja možete nastaviti studij na sveučilištu.

visoko obrazovanje

Obuka za veterinarskog bolničara provodi se iu visokoškolskim ustanovama. Tek nakon dobivanja takve diplome možete vježbati. Velike institucije uključuju MBA im. K. I. Skrjabin, Moskovska umjetnička akademija im. K. A. Timiryazev i PFUR.

Uz redovito obrazovanje, morat ćete studirati 5 godina, za izvanredno - 6. Ako ste prethodno stekli srednje specijalno obrazovanje, tada se obično razdoblje skraćuje za 1-2 godine. Nakon primitka dokumenta, stručnjak može obaviti svoj posao.

Profesionalni razvoj

Važan uvjet za profesionalni razvoj je razvoj specijalizacija kao što su:

  1. Metode operativne kirurgije.
  2. kardiologija.
  3. Obilježja patologija.

S obzirom na to da se farmakološko i tehnološko tržište vrlo slabo razvija, a godišnje se puštaju novi lijekovi i uređaji za liječenje životinja, zahvaljujući redovitimLiječnik za naprednu obuku može koristiti učinkovite metode dijagnoze i terapije.

Tečaji obično traju 70 akademskih sati. Trajanje i cijenu određuju složenost teme i nastavno osoblje. Obično trošak počinje od 10 tisuća rubalja. Tečajeve provode visoke i srednje obrazovne ustanove, kao i veterinarske klinike i centri.

Kada odaberete tečaj, morate:

  1. Pogledajte program.
  2. Procijenite relevantnost.
  3. Obratite pažnju na učitelje.

Obuku obično pružaju doktori znanosti, profesori, akademici ili voditelji veterinarskih klinika. Važno je da ustanova ima dozvolu za obavljanje svoje djelatnosti. Nakon diplomiranja dobiva se svjedodžba, svjedodžba ili diploma.

Prednosti i nedostaci

Kao i svaki drugi posao, biti bolničar ima svoje prednosti i nedostatke. Prednosti uključuju kontakt sa životinjama. Obično takvo zanimanje biraju ljudi koji ih jako vole, pa su spremni puno raditi s njima. Za njih će pomaganje stoci predstavljati radost. Osim toga, takvi radovi povoljno utječu na opće raspoloženje osobe. Profesija je društveno značajna.

fakultetski veterinarski asistent

Među nedostacima je rizik od zaraze bolesti od životinja. Ali profesionalnim pristupom njihovim aktivnostima bit će moguće svesti tu vjerojatnost na minimum.

Tako je veterinarski pomoćnik tražen posao. Ako je osoba stekla kvalitetno obrazovanje, onda će lako pronaći prikladno mjesto za zaposlenje. Naspecijalist postoji prilika za razvoj karijere u poljoprivrednom sektoru.