Poslovne obveze električara

Video: Poslovne obveze električara

Video: Otvoreno: Tržište rada i poslovi budućnosti 2024, Svibanj
Anonim

Sve profesije su važne, svaki zaposlenik ima različit stupanj odgovornosti. I na visokoj je razini u onim profesijama gdje treba raditi sa strujom. Svaki električar snosi veliki teret odgovornosti, jer o kvaliteti obavljanja dužnosti ovisi sigurnost i zaposlenika i drugih ljudi. Zato znanje i praktične vještine osobe u ovoj profesiji moraju biti na visokoj razini, kao i sposobnost kvalitetnog obavljanja svojih dužnosti. Električar, osim toga, mora ozbiljno shvatiti poštivanje sigurnosnih pravila tijekom rada s električnim uređajima i prilikom njihovog puštanja u rad.

Opis posla

Svako poduzeće u kojem postoji radno mjesto vezano za rad s električnom energijom treba imati na raspolaganju dokument koji se zove opis posla električara. Glavne dužnosti majstora na ovoj poziciji uključuju instalaciju i polaganje vodova koji osiguravaju zgradu električnom energijom.

dužnosti električara

Osim toga, mora instalirati raznu opremu, uključujući transformatore, motore, centrale i slično. Osoba mora biti sposobna koristiti u svojoj praksi posebne mehaničke uređaje potrebne za podupiranje vodova, razvlačenje žica i kabela, to su glavne dužnosti, sa svima se mora nositi električar.

Sadržaj opisa posla

Glavna razlika između električara i električara je u tome što drugi održava gotovu opremu i popravlja je, dok prvi izvodi elektrifikaciju zgrada i prostora od samog početka, postavljajući svu opremu od nule. Opis posla električara trebao bi sadržavati popis svih dužnosti dodijeljenih predstavnicima ove struke. To mora biti dokumentirano i dogovoreno sa zaposlenikom. Osim toga, dokument mora sadržavati sljedeće podatke:

  • Osnovni podaci o kakvoj se profesiji radi, odnosno koji su uvjeti za kvalifikaciju djelatnika, kojemu se prijavljuje dok radi u ovom poduzeću, i slično.
  • Odgovornost osobe koja zauzima poziciju treba biti upisana.
  • Također, prava električara moraju biti navedena u dokumentu.

Prema zakonu, ne postoje jasna pravila i propisi o tome kako točno treba sastaviti opis posla električara. Ali gornja struktura smatra se glavnom zasvim poduzećima u zemlji. I u većini slučajeva, ona je ta koja se koristi u pripremi potrebnih dokumenata.

Posao električara

Najvažniji čimbenik koji utječe na točno koje dužnosti bi zaposlenik trebao obavljati je smjer područja djelovanja poduzeća u kojem se zapošljava. Stoga dužnosti zaposlenika mogu uključivati mnogo radnih trenutaka, ovisno o osnovnim potrebama poduzeća. No ipak, postoji popis stvari koje bi svaki predstavnik ove profesije trebao biti u stanju napraviti dobro:

  • Sastavljanje krugova.
  • Provjera rada električnih uređaja.
  • Rezanje kabela i njegova naknadna izolacija.
  • Postavke releja.
  • Provjera izolacije žice u poduzeću.
  • Provođenje i provjera očitanja otpora i napona na različitim čvorovima.
  • Ugradnja na tlu.
  • Ugradnja i demontaža električnih uređaja.

Zahtjevi za osnovne kvalifikacije

Za početak obavljanja određenih dužnosti, zaposlenik mora imati određeni čin. Od ovog pokazatelja ovisi o njegovom priznanju za obavljanje poslova različite složenosti. Ukupno je šest kategorija, od najjednostavnijih do najsloženijih. Za svaku kategoriju postoji popis znanja i vještina koje zaposlenik mora posjedovati. Sve informacije o njima navedene su u ETCS-u.

dužnosti električara 4 kategorije

Da bi dobila čin, osoba mora položiti ispit pred posebnom komisijom, što uključuje provjeruteorijsko znanje i sposobnost rada s električnom opremom. Ovako se dodjeljuje čin. Primjerice, djelatnik 4. kategorije može obavljati poslove električara 5. kategorije samo pod nadzorom iskusnijeg i kvalificiranijeg djelatnika. Odnosno, ako je osoba zaposlena s nedovoljnom razinom kvalifikacije za obavljanje svih potrebnih dužnosti, tada bi osoba trebala povremeno raditi s njom, čiji dokumenti ukazuju na njegov visok pristup raznim radovima s električnom energijom. U suprotnom, morate zaposliti djelatnika s dovoljnom razinom kvalifikacije.

Pristup grupama i dužnostima (električar)

Osim toga, postoji i podjela na pet grupa tolerancije različitih razina. Primjerice, osoba s kvalifikacijom prve grupe je zaposlenik čija vam kvalifikacija omogućuje rad s raznim električnim aparatima, a može vam pružiti pomoć ako je netko ozlijeđen strujnim udarom. No, petu skupinu već primaju inženjeri i drugi zaposlenici čije dužnosti uključuju instalaciju i organizaciju elektro djelatnosti. Štoviše, napon tijekom takvog rada može premašiti 1 tisuću volti.

Odgovornost i prava

Vrlo važan dio upute su dužnosti električara 4. kategorije i druge, ali sadrži i popis prava zaposlenika i odgovornosti za obavljanje svojih radnih obveza.

poslove električara 3. kategorije

Većina prava radnika priznata im je zakonima zemlje. Takvi predmeti nisupodložan promjenama od strane uprave. Ali mnoge organizacije prakticiraju shemu rada prema kojoj mogu dodati dodatna prava ovom popisu. Uglavnom, među izmjenama na popisu prava, zaposlenik može pronaći sljedeće:

  • Sposobnost zahtijevati od uprave pomoć koja je zaposleniku potrebna za obavljanje svojih dužnosti.
  • Imati pristup svim projektima za pregled koji se odnose na njegov rad i dužnosti električara.
  • Imati pravo predlagati poboljšanja koja mogu poboljšati rad poduzeća u području njegove odgovornosti.
  • Dobivanje svih informacija o kojima ovisi sposobnost obavljanja njihovih dužnosti, električar ih može zahtijevati.

Odgovornost zaposlenika za prekršaje u radu ili nepoštivanje sigurnosnih pravila u potpunosti je propisana zakonom. Ako ne ispunjava svoje obveze, tada se primjenjuje zakon o radu. Ako povrijedi prava, odgovornost ovisi o upravnom i kaznenom zakonu, ovisno o njegovim postupcima itd.

poslove električara 5. kategorije

Trenutno je ovo zanimanje prilično popularno i visoko plaćeno. Za njegov razvoj dovoljno je srednje strukovno obrazovanje. Poduzećima su najčešće potrebni ljudi koji mogu obavljati poslove električara 3. kategorije i više.