Dužnosti barmena. Ključne odgovornosti barmena

Video: Dužnosti barmena. Ključne odgovornosti barmena

Video: Trinity edge banding machine 2024, Svibanj
Anonim

Pojam "barmena" došao je u naš leksikon ne tako davno i ima američke korijene. Ako se ovaj koncept razbije na dijelove, ispada da je riječ o "čovjeku iza šanka". Odnosno onaj koji je iza šanka i odgovoran je za alkoholna pića.

Tko je barmen?

Po prvi put se o ovoj profesiji raspravljalo u Sjedinjenim Američkim Državama. U vrijeme kada je promet u trgovinama počeo rasti, kako bi povećali prodaju, vlasnici su uveli funkciju prodaje i točenja alkohola na licu mjesta. Kasnije su te dvije zone podijeljene, a trgovina je počela postojati zasebno, a bar - samostalno. Posao barmena je da služi mušterije. Kako bi privukli više posjetitelja u svoj objekt, pravi profesionalci organiziraju pravi freestyle show, iznenađujući kupce. Ovaj rad se obično odvija navečer i noću, uz glasnu glazbu i pijanu okolinu.

barmenske dužnosti

Osobne kvalitete barmena

Da bi postao barmen, osoba mora imati takve osobne kvalitete kao što su dobro oko, pažljivost i izvrsno pamćenje. Uostalom, potrebno je zapamtiti tko je od posjetitelja naručio koji koktel. Od ovogposao je vječni odnos s pripitim ljudima, tada je dobrodošla i prisutnost smisla za humor. Vještine poslovne komunikacije ili samo sposobnost izbjegavanja konfliktnih situacija bit će korisne. I također osoba ove profesije mora biti u izvrsnoj fizičkoj formi i ne smije biti sklona alkoholizmu.

Konobar bi trebao biti prijateljski nastrojen i društven, biti u stanju održati razgovor. Često u takve ustanove ljudi dolaze s problemima na koje bi uz pomoć alkohola htjeli zaboraviti. Podrška osobi u teškim trenucima može biti jamstvo da će postati redoviti posjetitelj.

poslove barmena

Što bi barmen trebao učiniti?

Dužnosti barmena podrazumijevaju sljedeće: mora naučiti trgovati, poznavati cijeli asortiman alkoholnih pića, kao i ispravne uvjete za njihovo skladištenje. Osim toga, morate razumjeti pravila za pripremu i točenje koktela.

Dužnosti barmena uključuju sljedeće vještine:

  1. Mora izvrsno koristiti opremu s kojom mu je dano za rad.
  2. Morate biti u mogućnosti pripremati pića prema prethodno izrađenim receptima.
  3. Obavezno brzo i točno izračunajte udjele alkoholnih pića.
dužnosti barmena

Opis posla barmena

Prilikom prijave za posao, svaki novi zaposlenik dobiva uputu za učenje, u kojoj su jasno naznačene radne obveze barmena i ostalih djelatnika puba. Ovaj dokument takođerraspored rada, uvjeti plaće i još mnogo toga. Na temelju ovog dokumenta možemo reći da su radne obveze barmena sljedeće:

  • primajte narudžbe i savjetujte se o pićima;
  • poslužite goste bez napuštanja bara, počastite ih pićem, kao i gotovim jelima;
  • priprema alkoholnih i bezalkoholnih pića;
  • računaj;
  • održavajte šank i izložbu pića čistim i urednim;
  • pratite kvalitetu glazbene opreme.
barmenske dužnosti u kafiću

Gdje mogu dobiti posao kao barmen?

Možete raditi kao barmen u raznim objektima, koji uključuju uslužne barove, obične kafiće, grill barove, klubove, restorane.

Dužnosti barmena u kafiću i konobara-barmena ne razlikuju se puno po funkcionalnom bogatstvu. Ove dvije specijalnosti uključuju gotovo iste radne uvjete. Dužnosti konobara-barmena su preuzimanje narudžbe od klijenta. U slučaju bilo kakvih poteškoća, zaposlenik mora ponuditi posjetitelju jelo ili piće prema vlastitom nahođenju. Dužnosti konobara-barmena su priprema narudžbe, njezino izvršenje, kao i posluživanje klijenta njegovim gotovim jelom. Radna površina mora uvijek biti čista i uredna. Dužnosti barmena u kafiću također uključuju poslove obračuna s gostima objekta.

dužnosti barmena blagajnika

Rad barmena u restoranu

Dužnosti barmena restorana suu pripremi šanka za prihvat posjetitelja, pohranjivanje potrebnog pribora, osiguravanje kupaca potrebnim alkoholnim i bezalkoholnim pićima. Barmen restorana mora dočekati goste prema određenim pravilima i propisima koji su prihvaćeni u ovoj ustanovi.

dužnosti barmena u restoranu

Poslovne obveze barmena-blagajnika

Blagajnik-barmen je potpuno na raspolaganju direktoru lokala i slijedi sve njegove upute. Zaposlenik također može slijediti upute kuhara, ali samo ako nisu u suprotnosti s uputama uprave. Uz navedeno, poslovima barmena-blagajnika dodani su i različiti tehnički aspekti. Zaposlenik mora doći na posao prije otvaranja ustanove kako bi sebe i svoje radno mjesto doveo u red. Strogo je zabranjeno napuštati svoje mjesto bez nadzora konobara. Zaposlenik bara mora biti prisutan za vrijeme prijema pića i drugih proizvoda, na kraju radnog dana, naručiti proizvode. Prilikom inventure mora biti osobno prisutan barmen-blagajnik. Također bi trebao zabilježiti kvarove opreme i prisutnost razbijenog posuđa. Uvijek mora provjeriti potvrde o napitcima na vrijeme i biti spreman za iznenadne provjere.

Blagajnik-barmen, prema opisu svog posla, prati stanje opreme i rasvjete, interne i vanjske, u baru.

Za kršenje dužnosti zaposlenika se mogu primijeniti sljedeće kazne: ukor, oduzimanje bonusa, suspenzija s posla ili otkaz.

Proces prihvaćanja i izvršenjanarudžba

Kada vidite osobu, trebate je pozdraviti i pojasniti je li se klijent odlučio za izbor pića ili jela. Ako je posjetitelj prvi put došao u instituciju i nije upoznat s jelovnikom, vrijedi mu ponuditi nekoliko opcija za piće ili jela. Nakon primitka narudžbe od klijenta, barmen nastavlja s njezinim ispunjavanjem.

Greška mnogih radnika u ovoj profesiji je da, nakon što dobiju narudžbu, odmah je počinju ispunjavati. Bit će puno lakše i brže raditi ako zna što drugi posjetitelji naručuju i može kombinirati nekoliko narudžbi u jednu.

Još jedna pouka za barmene početnike je da je bolje prodavati jeftinija alkoholna pića i koktele u vrijeme gužve i koristiti skuplje vrste alkohola za prodaju tijekom tihih sati.

Zaposleniku je strogo zabranjeno vršiti pritisak na kupca i nametati mu piće. Postoje dvije vrste prodaje u barovima. Prvi je kada se, zbog izostanka pića u baru, klijentu ponudi ekvivalentna zamjena. Drugi je kada se umjesto pića koje nedostaje ponudi alternativa u obliku skuplje i kvalitetnije sorte.

Ako klijent kaže da želi proslaviti s djevojkom važan događaj u svom životu, onda bi odlična opcija bila ponuditi mu bocu šampanjca ili vina.

dužnosti barmena za životopis

Profesionalni rast

Svatko može započeti profesionalnu karijeru kao barmen. Za to nije potrebno imati posebanobrazovanje. Sjajno je ako osoba koja drži ovu poziciju ima vještine slobodnog stila. Ova vještina podići će mu popularnost među posjetiteljima, a zbog showa boca, bar će posjetiti veliki broj ljudi.

Ako je barmen dobro upućen u vina, onda ima sjajnu priliku da se popne i zauzme mjesto sommeliera u restoranima.

Ako zaposlenik želi postati direktor, ili možda otvoriti vlastiti posao, onda mora steći visoko obrazovanje iz područja hotelijerstva i restorana.

Sada su caffe barmeni postali popularni. Nazivaju ih i "baristi". Ovi zaposlenici znaju sve tajne pripreme ovog pića, metode njegovog skladištenja i posluživanja. Pripremaju izvrstan espresso, ali svakog kupca mogu iznenaditi pripremom alkoholnog pića na bazi kave. Ogroman plus za radnika u baru, posebno u kafiću, bit će posjedovanje latte art vještina. Latte art pojavio se sasvim nedavno i podrazumijeva mogućnost stvaranja raznih slika, uzoraka i natpisa na pjeni od kave.

Početna obrazovna faza mogu biti tečajevi u restoranu ili hotelijerstvu, koji se mogu završiti nakon 9. ili 11. razreda.

Jedna od vrsta napredovanja zaposlenika je upražnjeno mjesto višeg barmena. Dužnosti višeg barmena preklapaju se s poslovima barmena-blagajnika. Uz osnovnu djelatnost (prodaja pića, plaćanje kupaca), odgovoran je za popunjavanje dokumenata, dostupnost računa, te pazi da nema prekršaja u sali.

Dakle, misaznao glavne dužnosti barmena. Za životopis za ovo radno mjesto morate se sjetiti svih svojih najboljih kvaliteta. U stupcu "Dodatne vještine" trebate navesti osobne kvalitete koje poslodavci pozitivno ocjenjuju. To uključuje: ambiciju, svrhovitost, odgovornost.

Barmen je posjetnica svake ustanove. A kada radite, morate zapamtiti sljedeće: jedan zadovoljan klijent koji vas je napustio sutra će donijeti četiri nova.