Prodavac: odgovornosti i opis posla

Sadržaj:

Video: Prodavac: odgovornosti i opis posla

Video: Dobar i los prodavac 2024, Travanj
Anonim

Dužnosti stručnjaka za prodaju razlikuju se ovisno o osnovnoj djelatnosti tvrtke. Ako tvrtka pruža financijske usluge, tada je ovaj zaposlenik dužan rješavati neke zadatke, a u tvrtki za odjeću druge poslove. Ali opće značajke rada stručnjaka za prodaju su slične. Više o svemu u nastavku.

Povijest profesije

Profesija je stara koliko i trgovina. Ali u različitim povijesnim fazama zvao se drugačije: trgovac, lajac, činovnik ili putujući trgovac. S vremenom se njihovo područje djelovanja širilo, njihova uloga u poslovanju samo se afirmirala. Naravno, i odgovornosti prodavača su se mijenjale tijekom stoljeća.

Danas postoje različite vrste ove profesije. Na primjer, voditelj prodaje ili upravitelj računa. Dužnosti stručnjaka za prodaju u ovom slučaju utvrđuju se ovisno o specifičnostima usluga ili robe tvrtke. U jednom slučaju moraju pratiti proizvod za cijeli prodajni ciklus, u drugom je to dovoljnopovećati lojalnost kupaca tvrtki.

Voditelj prodaje

Primjer drugog slučaja vidimo kod predstavnika mobilnih operatera ili internet provajdera. Obično prodaju telefonom, zovu i nude ljudima usluge tvrtke. Ako klijent pokaže interes, tada prodaju drugi ljudi: internet provode tehnički stručnjaci, ugovor sastavljaju voditelji službe za korisnike. U slučaju mobilnih usluga, prodaja se odvija u bilo kojem servisnom centru tvrtke koju kupac odabere.

Profesije

U različitim tvrtkama, ovisno o dužnostima, stručnjaci odjela prodaje nazivaju se različito, ali bit posla nije puno drugačija. Dva najčešća su:

  1. Upravitelj računa. Dužnosti ovih zaposlenika uključuju analizu ciljane publike, proučavanje potražnje, razvoj shema za povećanje baze klijenata, upućivanje poziva, obradu dolazne korespondencije i poziva, pregovaranje s kupcima i završetak prodajnog ciklusa.
  2. Upravitelj kontakata često radi za veletrgovce ili B2B pružatelje usluga. U ovom slučaju, dužnosti stručnjaka prodajnog ureda bit će iste, samo je ciljna publika drugačija. Zahtjevi ostaju slični onima o kojima se raspravlja u nastavku.
Prodajni suradnik je tražen posao

Službene dužnosti. Bit rada

Glavne odgovornosti stručnjaka za prodaju su sljedeće:

  1. Poznavanje specifičnosti tržišta, njegovih trendova itrenutna pozicija.
  2. Poznavanje tržišne pozicije tvrtke.
  3. Budite informirani o ponudama, prodajnim strategijama konkurenata.
  4. Razmatranje zahtjeva kupaca i rješavanje sukoba.
  5. Ispunjenje prodajnog plana.
  6. Stalna korisnička podrška.
  7. Ponovna prodaja.
  8. Proučavanje mišljenja, prijedloga i želja kupaca.
  9. Dodatne procedure za isporuku i prodaju proizvoda.
  10. Pružanje potpunih informacija o proizvodu ili usluzi.
  11. Optimizacija procesa prodaje.

Uvjeti prodaje su također različiti. Neki proizvodi zahtijevaju vještu prezentaciju. Na primjer, kućanski aparati ili automobil. U drugim slučajevima mnogo ovisi o svijesti i učinkovitosti stručnjaka za prodaju. Na primjer, prilikom prodaje zrakoplovnih karata ili putnih paketa.

poslovi specijalista prodaje

Opći zahtjevi

Za uspješno obavljanje poslova stručnjaka za prodaju potrebno je osnovno znanje. Oni su sljedeći:

  1. Poslovna etika.
  2. Psihologija prodaje, karakteristike ponašanja pri kupnji.
  3. Načela i tehnologije prodaje.
  4. Poznavanje svih značajki proizvoda, njegove konkurentnosti i slabosti.
  5. Načini određivanja cijene.
  6. Osnove tržišne ekonomije.
  7. Zakon o pravima potrošača.

U velikim poduzećima, posao stručnjaka za prodaju nešto je proširen. Ako je potrebno, trebali bi moći lako zamijeniti upravitelja zaimplementacija.

dežurni stručnjak za prodajni ured

osobne kvalitete

Mnogi pokušavaju postati dobri menadžeri prodaje, ali ne uspijevaju svi. Uspješan menadžer je kombinacija različitih osobnih kvaliteta. Neki od njih se mogu steći iskustvom. Ali jedna stvar ostaje nepromijenjena: glavni alat menadžera i glavni zahtjev poslodavca su njegove komunikacijske vještine. Što ovaj koncept uključuje:

  1. Ovladavanje tehnikama prodaje. U praksi, kada se radi s klijentima, nema vremena za razmišljanje ili pomoć kolega. Za nekoliko minuta ili čak sekundi menadžer mora imati vremena pridobiti i uspostaviti kontakt s klijentom. Tome služe prodajne tehnike. Da biste ih svladali, trebate primijeniti, analizirati pogreške i poboljšati se.
  2. Sposobnost pregovaranja. U poslovnom svijetu pregovaranje je najvažniji aspekt svakog poslovanja. U isto vrijeme, postoji mnogo suptilnosti kada se raspravlja o poslovnim pitanjima. Dobar menadžer bi ih trebao biti sposoban provesti na visokoj razini.
  3. Energija. Gotovo svaka moderna tvrtka postoji u uvjetima žestoke konkurencije. Za razvoj ne samo da moraju biti u rangu s njima, već i dva koraka ispred drugih. Stoga su mnoge tvrtke zainteresirane za ponovnu prodaju. Drugim riječima, nije dovoljno privući kupca, već ga trebate zadržati. Povjerenje u tvrtku formira voditelj prodaje ili voditelj službe za korisnike. To će zahtijevati sposobnost dugotrajnog održavanja prijateljskih odnosa, što zahtijevaod stručnjaka za visoku energiju.
Tvrtke same obučavaju stručnjake

Kako započeti karijeru?

Izravna prodaja se danas nigdje ne uči, jer je to proces koji se sastoji od skupa mjera. Prilikom zapošljavanja, poslodavci ne pridaju temeljnu važnost profilnom obrazovanju kandidata. Iskustvo u području prodaje je dobra pomoć. Ako ne, onda gotovo svaka tvrtka kojoj je prodaja važna pruža kratku obuku u državi.

Za učinkovit rad stručnjaka početnika bit će potrebno iskustvo i znanje. Usput, što bi prodavač trebao znati:

  1. Specifičan proizvod ili usluga. Klijent može postaviti bilo koje pitanje, stručnjak mora znati odgovoriti na način da se klijent uvjeri da je to upravo ono što mu treba.
  2. Ponude konkurenata. Ovo znanje bit će korisno za izgradnju prodajne tehnike na isplativ način, naglašavajući prednosti vašeg proizvoda. Pozivanje na nedostatke konkurenata smatra se kršenjem poslovne etike.
  3. Vrste klijenata. To se uči na posebnim edukacijama ili u samoj tvrtki. Poznavanje vrsta klijenata pomaže vam da odaberete pravi pristup.
  4. Maksimalni podaci o klijentu. Otvoreno prikupljanje informacija također se smatra kršenjem etike. Ali neke kreativne tvrtke znaju kako to učiniti. Kao rezultat toga, to će dobro doći ako tvrtka nudi programe vjernosti ili posebnu uslugu za stalne kupce. Na primjer, hoteli pripremaju posebne uvjete, trgovine mogu čestitati klijentu na značajnomdatumi.
obećavajuća pozicija

Karijera u Sberbank

Sberbank je najveći poslodavac u zemlji. Iskustvo u snažnom financijskom kolosu otvara put u svjetliju budućnost. Za motivirane ljude na web stranici banke postoji poseban odjeljak - slobodna radna mjesta, među kojima je često otvoreno radno mjesto stručnjaka za izravnu prodaju u Sberbank.

Posao djelatnika je prodaja proizvoda ustanove: kredita, kreditnih i debitnih kartica, otvaranje depozita, štednih programa i još mnogo toga. Posebnost je da se prodaja vrši na teritoriju klijenta. Naravno, sve putne troškove plaća PAO.

Ako tražite odgovor na pitanje po čemu se stručnjak prodaje u Sberbanku razlikuje, dužnosti i izgledi, onda biste trebali obratiti pozornost na plan implementacije. Prilikom nastupa možete računati na dobre bonuse, ali i poticajne mjere. Najstabilniji napreduju na ljestvici karijere. Jedna od lijepih karakteristika je izdavanje plaća dva puta mjesečno.

Prospekti

Rad u prodaji odlična je škola ne samo za karijeru, već i za životno iskustvo. Savladavajući ovaj put, mladi ljudi istodobno stječu povjerenje u svoje sposobnosti, stječu praktično iskustvo u komunikaciji s različitim ljudima. I iskustvo učinkovite izgradnje komunikacija bit će korisno u budućnosti na bilo kojoj poziciji. Mjesto stručnjaka za izravnu prodaju u Sberbanku posebno je traženo među podnositeljima zahtjeva. Dužnosti djelatnika nisu previše komplicirane, pa možete isprobati svojesnaga.

Najuspješniji zaposlenici postaju voditelji odjela, odjela, a ako ne prestanu istovremeno usavršavati svoje vještine i rasti kao specijalist, uzdižu se do najvišeg menadžmenta.